گزارش صعود به قله توچال

پس از قطعی شدن برنامه صعود به قله توچال ۵ نفر از همنوردان گروه کوهنوردی سپیدار جهرم به اتفاق سه نفر از اعضا خانواده و یک مهمان روز ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۵ صبح از فرودگاه شیرازبه مقصد تهران پرواز کردیم ساعت ۸:۴۵ صبح در مقابل مجسمه کوهنورد میدان دربند صرف صبحانه مختصر ، تعویض لباس و حرکت به قله توچال از مسیر کنار ایستگاه تله سیژ در هوای ابری و نم نم بارون photo_2016-06-30_22-27-10و مسیر با شیب نسبتاً تند و هوای کاملا زمستانی حس فوق العاده ای به همنوردانم می داد ، آغاز گردید .
پس از طی حدود یک ساعت و نیم بارش برف بسیار زیبایی زمین را کاملا سفید پوش کرد و حال و هوای رویایی و لذت بخشی جان و photo_2016-06-30_22-27-17تنمان را نوازش می داد .
گروه با صفی منظم و حرکتی آهنگین بدون وقفه مسیر را ادامه می دهد . ساعت ۲ عصر در پناهگاه شیر پلا در ارتفاع ۲۷۵۰ می رسیم . و صرف ناهار و استراحت و چرت عصرانه بی خوابی شب قبل خستگی هواپیما و مسیر صعود را از تن همه بیرون کرد ، شب پس از صرف شام جلسه هماهنگی فردا ، ذوق و شوق عزیزانی که برای اولین بار قصد صعود به قله توچال را داشتند، در چشمانشان موج می زد از جمله آنان دنا خواج زاده که در کنار پدر نشسته بود و در پوست خود نمی گنجید و من مطمئن بودم تا صبح چشم بر هم نخواهد زد و لذت انتظار صعود را خواهد چشید .
ساعت ۶ صبح روز ۱۵ بهمن دومین روز صعود حرکت از پناهگاه شیرپلا به قصد قله توچال آغاز شد و پس از ۵/۲ ساعت مسیری پر شیب را در پی گرفته و در ساعت ۸:۳۰ به جانپناه امیریphoto_2016-06-30_22-26-55 ( سیاه سنگ ) رسیدیم . پس از استراحت کوتاهی مسیر را ادامه دادیم ، مناظر اطراف به خصوص رو به شمال توچال بی اندازه دلفریب و زیبا همه را متحیر خویش ساخته بود .
نمای با شکوهی از قله دماوند تا علم کوه به چشم می خورد .
ساعت ۱۱ صبح بر فراز قله ی ۳۹۶۲ متری توچال ایستاده ایم photo_2016-06-30_22-27-55همدیگر را در آغوش می کشیم تا در خاطرمان بماند یا در خاطره ی این صعود به یاد ماندنی و عکس های یادگاری و حس قشنگ با هم بودن .
پس از استراحت مسیر بازگشت را از سر می گیریم .
ساعت ۴ عصر دوستانمان در پناهگاه شیرپلا انتظارمان را می کشند .
صرف ناهار و استراحت و خواب عصرگاهی و برنامه جشن صعود در یک شب بیاد ماندنی !!!
سومین روز صعود :
بازگشت از پناهگاه شیرپلا به سمت ایستگاه ۵ ، ساعت ۸ صبح آغاز شد .photo_2016-06-30_22-27-39 که خود این مسیر پر نشیب و فراز کمتر از یک صعود به یک قله نیست . ساعت ۱۱:۳۰ ایستگاه ۵ و انتظار در صف تله کابین ساعت ۴:۳۰ عصر ولنجک صرف ناهار و بازگشت به فرودگاه مهرآباد و لطف خدا که توانستیم به پرواز تهران شیراز برسیم ۸:۵۰ فرودگاه شیراز و بازگشت به جهرم با وسیله شخصی انجام شد و ساعت ۱۲ شب همگی در کمال سلامتی و تندرستی در یک صعود موفق به منازل خویش مراجعت نمودند .
عزیزان همراه در این صعود :
۱ – سرپرست گروه محمود خواج زاده
۲ – لیدا اسفندیاری
۳ – دنا خواج زاده
۴ – محمد صحرایی
۵ – سمیه کوشکی
۶ – کاظم امیری
۷ – محمد نیک نام
۸ – مسئول فنی فرهاد ناظری
۹ – گزارشگر عنایت اله توسلی
۱۰ – احسان آذرشب ( میهمان )
عزیزان صعود کننده به قله :
محمود خواج زاده – لیدا اسفندیاری – دنا خواج زاده – فرهاد ناظری – محمد نیک نام – عنایت اله توسلی – محمد صحرایی .
کوهنوردی هم جرأت و قدرت می خواهد و هم جسارت .
« اما فاصله میان جسارت و حماقت به اندازه یک تار موست . »

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهرم
(°C)-١٨
وزش باد آرام
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)