گزارش صعود به ارتفاعات آبشار زرد لیمه

در برنامه ی شش ماهه اول اولین صعود خارج از استان آبشار زیبای زرد لیمه بود .
دوشنبه جلسه گروه هایی و هماهنگی گروه برگزار شد ، ۱۵ نفر از اعضای گروه آمادگی خود راجهت حضور در برنامه زرده لیمه اعلام کردند .
صبح پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۵ اولین روز حرکت :
۱۱ صبح از جهرم به سمت بروجن از مسیر جهرم – خاوران ، جاده ی جدید الاحداث خرامه به سعادت شهر ، اتوبان شیراز –اصفهان ، شهر رضا – بروجن با حضور ۱۵ نفر با ۴ ماشین سواری شخصی صورت گرفت .
۶ عصر به بروجن رسیدیم در منزل یکی از دوستان بروجنی ، صرف شام و جلسه هماهنگی و توجیهی برنامه فردا انجام شد .
دومین روز سفر :
ساعت ۵:۳۰ حرکت از بروجن به سمت شهرکرد و گردنه چیرو و صرف صبحانه ساعت ۹ صبح در کنار چشمه بسیار زیبای گردنه چیرو صورت گرفت . هوای بسیار دلچسب و مسیری بکر که می توان نام نگین طبیعت بکر ایران را بر آن نهاد ، گیسوان سپید زرد کوه پوشیده از برف و زمین قبای سبز پوشیده و گل های شقایق زیبایی قبای سبز زمین ، نگاه هر بیننده ای محو تماشای خود می کردند .
روستای گزستان در کنار رودخانه با رفت و آغاز پیمایش مسیر .
طبق هماهنگی قبلی که توسط یکی از دوستان صورت گرفته بود ۳ الاغ جهت محل کوله و بار آماده کرده بودند .
مسیر عبور الاغ از روی رودخانه بوسیله قایق دست ساخته ای شخصی بنام صفدر که با مشک طراحی و ساخته شده بود صورت گرفت و مسیر حرکت ما از سمت چپ رودخانه بازفت آغاز گردید .
رودخانه ای پر آب ، عمیق و در عین حال بسیار سرد که می توان گفت عبور از آن بدون وسایل و تجهیزات غیر ممکن بود photo_2016-06-30_22-47-39، که از لرستان شروع می شود و تا جنوبی ترین نقاط چهارمحال بختیاری ادامه دارد .
پس از پیمایش ۹۰ دقیقه در مسیر کوهستانی به پل زیبایی خدا آفرین رسیدیم .
چیزی که از ظاهر این پل پیداست بخشی از کوه در اثر یک زلزله یا علتی مشابه آن ، چند صد متر سقوط کرده و روی بارفت را پوشانده و به مرور روی این سنگ های بزرگ خاک جمع شده .
خدا آفرین نامی است که محلی ها بر آن گذاشته اند نه بخاطر اینکه ساخته دست بشر نیست بلکه اینقدر خوب ساخته که به آن خدا آفرین گفته اند .
خداآفرین در جایی قرار گرفته که سمت غربی دره را دیواره ای غیر قابل عبور محصور کرده است که عبور از آن غیر ممکن می باشد و این مشکل را توسط عده ای در سالهای پیش حل شده است . بخش هایی خطرناک و صعب العبور این دیوار به صورت پلکان کنده شده قابل عبور می باشد . پله ای نصب نشده بلکه سنگ تراشیده شده IMG_9562به صورت پله در آورده اند ، یعنی شاهکار معماری استان های پر تلاش و سخت کوش در گذشته در یک منطقه دور بنام پل خداآفرین و” پلکان دژ پارت ” که محل عبور کوچ عشایر چهارمحال بختیاری بوده است .
ادامه مسیر که پس از طی مسافت ۱۲ کیلومتری ، ساعت ۵ عصر در مقابل یکی از زیباترین و منحصرترین آبشارهای ایران قرار داشته که قسمتی از بهشت روی زمین که گاه فکر می کردم در رویا و خواب هستم photo_2016-06-30_22-46-33می بایست در مقابل این همه زیبایی سر تعظیم خم کرد .
عبور از رودخانه به وسیله بکسل نصب شده بر روی رودخانه با قرقره ای بنام “جرّه ” که توسط یکی از محلی های ساکن در آبشار صورت photo_2016-06-30_22-46-58می گرفت .
پس از عبور از روی رودخانه با رفت جهت استقرار و شب مانی و صرف ناهار و شام به قسمت بالای آبشار حرکت کردیم .
سومین روز سفر :
۸ صبح پس از صرف صبحانه ای مفصل جمع آوری وسایل و بستن کوله پشتی ها ساعت ۱۰ صبح حرکت عبور از روی رودخانه به وسیله جرّه انجام شد و ساعت ۱۱:۲۰ آغاز بازگشت از آبشار زرد لیمه به سمت روستای گزستان در بازگشت شروع حرکت با یک شیب نسبتاً شدید آغاز گردید و پس از عبور از مسیر گندم زار photo_2016-06-30_22-47-24و رویایی از سمت چپ نرسیده به پل خداآفرین در یک شیب تند به سمت بالا و قرار گرفتن بر روی بلندترین ارتفاع محیط و دیدن روستای گزستان ادامه مسیر دادیم و ساعت ۵ عصر در مقابل روستای گزستان آنطرف رودخانه بارفت قرار داشتیم و عبور از روی رودخانه به وسیله آقا صفدر و اون قایق دست ساخته اش با مشک باد شده صورت گرفت photo_2016-06-30_22-47-08چه هیجان انگیز و لذت بخش بود .
شنا و آب تنی آنطرف رودخانه خستگی راه را از تن من و همه همنوردانم بیرون کرد .
سوار بر ماشین و طی مسافت ۵ کیلومتر بیرون از روستای گزستان در کنار یک چشمه و رودخانه محلی عصر و شب مانی جشن پایان photo_2016-06-30_22-47-44سفر را در خاطرمان ثبت کردیم .
چهارمین روز سفر :
پس از صرف صبحانه آغاز بازگشت به طرف بروجن و شهررضا و ساعت ۶ عصر جهرم و پایان سفر . ۲/۳/۹۵ .
همنوردان :
۱ – محمود خواج زاده سرپرست گروه
۲- محمود ناظری
۳ – کاظم ناظری
۴ – منصور آذرمهر
۵ – محمد صحرایی
۶ – مسعود اشراق
۷ – کاظم امیری
۸ –ناصر جلیلی مسئول فنی
۹ – محمد نیک نام
۱۰ – مهرداد اگاهی
۱۱ – عنایت اله توسلی گزارشگر
۱۲ – علی رازقی نژاد
۱۳ – محمد رازقی نژاد
مهمان : مجید کاشانی – محمد مقرر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهرم
(°C)٢٠
وزش باد آرام
فشار (in)٢٧.٣٢
محدوده دید (mi)۶.٠
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت (in)٢٧.٣٢