گزارش جنگل نوردی ۵ مسیر پٌروٌر- ملاده – بٌند بٍن

روز اول – پنج شنبه ۸/۳/۹۳ : حرکت از جهرم به سمت یزد و بازدید از سرو ۴۰۰۰ ساله ی ابر کوه کهن ترین موجود زنده ی کره زمین . استراحت در شهر تاریخی یزد به همراه بازدید از آتشکده ی زرتشتیان .
روز دوم : – جمعه ۹/۳/۹۳ -: حرکت از شهر یزد به طرف کیاسر از طریق جاده کویری چوپانان- جندق و صرف نهار در چشمه علی دامغان ، استراحت در شهر کیاسر مرکز بخش چهاردانگه از توابع استان مازندران .
روز سوم : شنبه ۱۰/۳/۹۳
اعضای گروه از خواب برخواسته و هر کدام در تکاپو و آماده سازی . قرار است وسیله ی نقلیه ای ما که یک مینی بوس قدیمی است ساعت ۹و ۱۵ دقیقه درمحل حاضر باشد با تاخیر حدود ۱۵ دقیقه به راه می افتیم مقصد ما روستای پٌروٌر از توابع شهمیرزاد دراستان سمنان است . ساعت ۱۱و ۱۵ دقیقه جلوی محیط بانی منطقه ی حفاظت شده پرور هستیمIMG_7893 آقای محمد پور راهنمای محلی منتظر ماست ، بچه ها از ماشین پیاده می شوند . ۱۵ دقیقه زمان برای آمادگی اعلام می شود و گروه راس ساعت۱۱و ۳۰ دقیقه از جلو محیط بانی پرور به راه می افتند حدود ۲ کیلومتر از کناره جاده آسفالت را طی می کنیم و سپس در سمت چپ جاده وارد خاکی ییلاق های کوه ایوار می شویم . اینجا منطقه ای حفاظت شده است . زیست گاه گونه های جانوری بسیاری از قبیل : قوچه ، مرال ، کل ، وکا ، خرس ، کبک ،بالابان، عقاب و …
مسیرمان را از میان جنگل های تنک اورس (نوعی سرو کوهی) با پوشش گیاهی گون ، درمنه و گراس در دامنه کوه ایوار ادامه می دهیم . هنوز مدت زیادی نیست که به راه افتاده ایم که اولین جاذبه این منطقه بکر همه را حیرت زده می کند ابتدا پرواز چند کبک دری و پس از آن IMG_7900آرامش غیر قابل وصف ماده کبکی که در لانه بر روی تخم ها خوابیده است .
همه به وجد آمده اند آرامش این پرنده بی نظیر در قاب دوربین ها به یادگار می ماند و در ذهن یک طبیعت دوست واقعی به خاطره ای محو نا شدنی تبدیل می شود با دیدن این منظره نا خود آگاه منوچهری دامغانی به خاطر می آید . با خود زیر لب زمزمه می کنم
گویی بط سفیدجامه به صابون زده است کبک دری ساق پای در قدح خون زده است
دوست داری زمانی دور بمانی ، بنگری ، مست شوی از این همه عطوفت مادرانه ، بر بال پرنده ی خیال سوار شوی و بروی به آن دور دست ها «آنجا ببر مرا که شرابم نمی برد»
مسیر را دامنه های ایوار ادامه می دهیم ، شیب مسیر آهسته آهسته زیاد می شود و هر چه جلوتر می رویم جنگل انبوه تر ، وحشی تر و زیباتر می گردد حدود ۲ ساعت است که در این مسیر حرکت می کنیم ساعت ۱و ۳۰ دقیقه است که به ییلاق مرکک (MARKEK) می رسیم .
محیطی پوشیده از گونه گیاهی گندمان ، با چشمه ساری خنک و سایه ای درختان سپیدارو گردو . لطافت هوا آنقدر زیاد است که زمان استراحتمان کمی طولانی می شود . در فضای صمیمی نهار صرف می شود «عجب مزه ای دارد سیب زمینی های آب پز شده ی آقای کاظم امیری »
ساعت ۲و ۴۵ دقیقه است اعلام حرکت می شود و دوباره به راه می افتیم ، مسیری با شیب نسبتا زیاد را باید طی کنیم تا به گردنه ی مرکک برسیم طی این مسیر حدود ۴۵ دققه طول می کشد . از اینجا به بعد مسیر دو قسمت می شود . ما باید به سمت ییلاق سیاه رودبار برویم . بنابراین همواره مسیر سمت راست را پیش میگیریم «مسیر دیگر به سمت گردنه هفت خوان و ییلاق های دودانگه می رود » اعضای گروه ساعت ۴و ۳۰ دقیقه در دشت های پر از آلاله و زنبق و در کنار جویباری که به آرامی از میان این دشت می گذرد آرمیده اند . عکس هایی به یادگار گرفته می شود . این محیط رویایی را که به راحتی بین تو و آسمان رابطه برقرار می کند پشت سرمی گذاریم . نیم ساعت بعد به منطقه ای به نام سرطلا می رسیم از اینجا می توان از دو مسیر به ملاده رسید مسیر اولعبور از گردنه ی سر طلاو سپس پایین رفتن از شیب تند آن است . مسیر دوم ادامه دادن حاشیه ی رودخانه و عبور از گردنه ای کوچک به نام گردنه زاتنگه است . aaaaaa (2)گروه مسیر دوم را انتخاب می کند با عبور از گردنه ی زا تنگه جنگل کهن سال تر می شود . ترکیب درختان اینجا ترکیبی است از اورس ، بلوط ، گلابی وحشی و تک درخت های تنومند راش.
ساعت ۶ عصر است که برای استراحت کوتاه در کنار چشمه ای جنگلی به نام چشمه ی «سود بود» توقف می کنیم . ۱۰ دقیقه که از چشمه دور شوی به گردنه ای به همین نام می رسیم که مشرف به ملاده است . از اینجا روستای ملاده را به خوبی می توان دید . حالا باید از یک شیب تند پایین برویم ساعت ۶و ۴۵ دقیقه است که در دامنه های ملاده معروف به شاه زمین نشسته ایم از اینجا تا ملاده حدودا ۲۵ دقیقه راه در پیش داریم .
قدم به کوچه های ملاده که می گذاری حال و هوای روستا دگرگونت می کند . محل بیتوته ی ما بهشت است . خانه باغی که قدمتش به سالیان دور می رسد . سردر عمارت تاریخ ۱۳۸۷ هجری را نشان می دهد ، عمارتی دو طبقه با ترکیبی از دو سر سرای ۵ دری و دو اتاق نشیمن سه دری با پنجره هایی که چیره دستی استادان چوب کارش چیزی جز حیرت در تاب چشمانت به جا نمی گذارد. حیاطی پوشیده از چمن با گردویی تناور و قدیمی تر از عمارت با بقایایی از یک چاه قدیمی . با یادگاری از اباهیم خان افخم که اگر کمی اهل سینما باشی فورا فیلم های قوق و جامه دران
را به یادت می آورد . فقط باید رفت و دید .(توجه : برسردر عمارت واژه یونت ئیل نیز دیده می شودکه معادل سال اسب در فرهنگ فارسی است .)
روز چهارم : یک شنبه ۱۱/۳/۹۳ باران دیشب اگر چه کمی دست و پایمان را درهم کرد اما لذت ماندن در چنین عمارتی را دو چندان نمود . نمی دانم تاثیر باران دیشب بود یا هوای خوب ملاده که تمامی اعضای گروه را سحر خیز کرده بود.
خوردن صبحانه ای تمام عیار که تو را تا عمق وجود به عقب می برد تا عمق تاریخی دور دست در صبح یک شب باران خورده ، در صبحی که شب از قبل از آن باران هنگامه می کند و تو را به یاد و خاطرات «باز باران با ترانه می اندازد »لذتی دارد که به وصف در نمی آید و تو را آماده می کند آماده حضور در جنگل های بلوط.
ساعت ۹و ۴۵ دقیقه است عمارت قدیمی را وداع می گویم امروز قرار است مسیر ملاده تا بند بن را طی کنیم . برای رسیدن به مقصد ابتدا باید در کنار جاده اسفالته حدود ۷ کیلومتر را پیاده روی کنیم از روستاهای «تُم» ، «تلابین »، «فینسک» می گذریم پس از فینسک جایی که جاده وارد یک تنگه ی زیبا می شود باید مسیر سمت چپ را انتخاب کنیم و به سمت جنگل برویم . جنگلی که با بلوط های جوان رخ می نماید ساعت ۱۱ است که مسیر جنگلی را آغاز می کنیم حدود ۷۵ دقیقه در مسیر کنارجنگل پیاده روی می کنیم به آبشاری زیبا به نام «استرفو» می رسیم . استراحتی کوتاه تجدید قوا و ادامه مسیر . هوای جنگل کی دم کرده است اما سایبان بلوط و گاه گاهی وزش نسیمی خنک از بلندای جنگل طراوت می بخشد عبور از لابه لای تنومند درختان را . مسیر با شیبی ملایم منتهی علیه سمت چپ در امتدادجنگل به جلو می رود درختان بلوط دست در دست هم ، بد مسافران این مسیر قدیمی آغوش گشاده اند . مسیری یادآور تجارت سود آور سفیدی و سیاهی از سوی برنج تجارت می شود و از سویی زغال . جابه جای جنگل آثار کوره های زغال سوزی به چشم می خورد اما زخم ضربه های تبر را دیگر نمی بینی . حفاظت از جنگل و سازگاری درختان آثار تخریب را تا حدود زیادی از بین برده است .
ساعت ۱۲و ۴۵ دقیقه است که گردنه ی صلوات گاه مشرف به دره ای عمیق را پشت سر می گذاریم تا محل اتراق و صرف نهار ۳۰ دقیقه دیگر راه در پیش داریم ساعت ۱و ۱۵ دقیقه آتش گرم راهنما محمد پور خبر از استراحت در میان بلوط های قدیمی جنگل و صرف نهار می دهد . سفره های ساده و صمیمی بچه ها اشتها را دو چندان می کند «از خیر چای جنگلی که نمی توان گذشت».
صرف نهار و استراحت در خنکای جنگل ۴۵ دقیقه به طول می انجامد ساعت ۲ حرکت مجدد کوه از شیب ملایم جنگل آغاز می شود . فرار بچه شوکای جنگلی از میان اعضای گروه هیجان بچه ها را دو چندان می کند . ترکیب درختان جنگلی بلوط ، آلوچه و گلابی وحشی اهر ، مرس، ملچ و راش های کهن سال تو را تا عمق خیال های کودکانه پیش می برد . حدود ۴۵ دقیقه در این مسیر جنگلی به پیش می رویم که ناگاه در روبه رویمان بقایای یک قلعه قدیمی را می بینیم اینجا را گردنه قلعه می نامند از اینجا می توان روستای بندبن را به خوبی دید . شیب مسیر کم کم زیاد می شود و آثار خشک سالی و کم بارندگی چهره جنگل را متحول می کند هر چند که بی روح می شود اما زیباییش را از دست نمی دهد . ساعت ۴ عصر است شیب تند را پشت سر گذاشته ایم و در مکانی به نام تنگ قلعه در کنار جویباری خنک کفش ها را از پا کنده ایم خنکای چشمه تا عمق وجودت اثر می کند . استراحتمان در این مکان کمی طول می کشد پس از حدود ۲۵ دقیقه استراحت به سمت روستای بندبن حرکت می کنیم ساعت ۵ عصر است . همه اعضای گروه درحسینیه ی روستا گرد هم آمده اند اولین تجربه ی جنگل نوردی گروه سپیدار با موفقیت به پایان رسیده است .
«یا رب این قافله را لطف ازل بدرقه باش»
نکات قابل توجه :
۱)برای طی این مسیر هماهنگی های لازم با محیط بانی استان سمنان و مازندران لازم است .
۲) جنگل زیستگاه جانوران است این ما هستیم که به زیستگاه آنها پا نهاده ایم از ایجاد سر و صدا و برهم زدن آرامش ساکنان واقعی این محیط پرهیز کنیم .
۳) بدون وجود راهنمای محلی هرگز مسیر های جنگلی را طی نمایید .
۴) در جنگل نوردی همواره آب و غذای کافی به همراه داشته باشید .
۵) آب و هوای جنگل های شمال کشور متغییر است امکانات لازم را از قبل پیش بینی نمایید .
۶) حرمت روستاهای محلی و ساکنین آنها را فراموش کنید .
۷) یادمان نرود طبیعت میراث ماندگار بشر است درحفظ آن کوشا باشیم .
اعضای شرکت کننده آقایان :
۱-محمود خوارج زاده «سرپرست گروه»
۲-محمود ناظری «مسئول فنی»
۳-فرهاد ناظری«فیلم و عکس»
۴-سعید نورزاد «تدارکات»
۵-کاظم امیری
۶-منصور آذرمهر «تدارکات»
۷-مجتبی سواری
۸-مسعود اشراق
۹-حسین فتحی
۱۰-محمد نیکنام
۱۱-محمد صحرائیان
۱۲-مهرداد آگاهی
۱۳-ابراهیم ناظری (میهمان)
۱۴-عنایت اله توسلی
۱۵-رسول مهدوی (میهمان)
۱۶-محمد صحرایی (میهمان)
۱۷-محمد رازقی نژاد«گزارش»

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهرم
(°C)-١٨
وزش باد آرام
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)