گزارش برنامه کوه پیمایی مسیر: تنگ اوک ، قله ی عالم بین و کمپ دُرّ

از ماشین که پیاده می شویم قبل از ورود به درّه که آغاز مسیر حرکت است وجود پراکنده ی سنگ های آهن یادآور قدمت دیرینه ی منطقه IMG_2210است قدمتی که از همزیستی انسان وطبیعت در طول تاریخ سخن می گوید : هر چند این روزها این همزیستی دیگر گونه شده و بیشتر امروز زخم های ماندگاری بر چهره این منطقه گذاشته است .
حدود ساعت ۱۲:۱۰ دقیقه بود که آغاز به حرکت کردیم به محض ورود به درّه پوشش گیاهی منطقه که بیشتر از جرگه jarge (گویش محلی بادام کوهی ) بنه تشکیل می شود و ترکیب آن با سنگ و صخره انسان را شیفته این طبیعت بکر می کند اما اگر این مسیر را چهارده پانزده سال قبل هم طی کرده باشی دلت برای «صدای پای آب» تنگ می شود . با اینکه ۴۰ روز از پاییز گذشته اما هنوز غارت گری باد خزان چهره منطقه را آنگونه که باید تغییر نداده است اما هرچه مسیر را بیشترپشت سر می گذاری پاییز بهتر چهره نشان می دهد . پس از حدود ۲۵ دقیقه پیاده روی به منطقه ای به نام اوک پایین می رسی اینجا آغاز صعود از گردنه ای است که باید با احتیاط کامل طی شود گذر این گردنه حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد .
IMG_2193اکنون ساعت ۱۲:۵۵ دقیقه است و ما به بالاترین نقطه گردنه رسیده ایم و مشرف به دشت اوک ایستاده ایم .

اینجا پاییز غالب غالب است و زیبائیش حسابی خود را به رخ می کشد آنقدر زیباست که دوست داری زیبائیش را برای ابد در قاب چشمانت زندانی کنی . با دیدن این منظره بدیع ناخودآگاه به یاد شعر معروف اخوان ثالث افتادم «پادشاه فصل ها پاییز» پایین رفتن از این گردنه نیز باید با احتیاط همراه باشد پس از پایین رفتن از گردنه و گذشتن از دشت اوک و عبوراز کنار باغ های انار که توسط ساکنین محلی منطقه احداث شده است به چشمه ی اصلی منطقه معروف به اَوکَ بالا می رسیم اکنون ساعت ۱۳:۱۵ دقیقه است تمام افراد گروه دور چشمه حلقه زده اند و آماده ی استراحتی کوتاه .
(تصویر)
با رسیدن به چشمه اولین چیزی که جلب توجه می کند کاهش محسوس آب چشمه نسبت با سالهای گذشته است . هر چند این چشمه با وجود خشک سالی نسبت به سایر چشمه های منطقه پر آب تر است . پس از استراحتی کوتاه مسیر را به سمت قلّه ی منطقه است ادامه دادیم پوشش گیاهی این قسمت از مسیر به علت وجود بنه های کهنسال و همچنین درختچه های بسیار زیبایی خاص دارد که چشمان سیری ناپذیر دوستداران طبیعت را نوازش می کند و انسان را به فکر وا می دارد . مسیر چشمه به قلّه با شیبی نسبتا ملایم آغاز می شود این شیب تقریبا تا قلّه ادامه دارد . طی کردن این مسیر حدود ۵/۱ الی ۲ ساعت می انجامد .
ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه است که گروه به قلّه می رسد این قلّه به علت وجود یک درخت بنه بر بلندای آن به بنه ی عالم بین معروف است . با رسیدن به قلّه وزش باد پاییزی هر چند کمی سرما ر به جان آدم می اندازد اما نوازش گری اش احساس خوبی به انسان می دهد .
که البته وجود مسیر پیش رو همچنین وزش باد اجازه ی استراحت طولانی در این نقطه را به کوهنوردان نمی دهد .
از اینجا به بعد باید مسیر را به سمت پایین ادامه داد شیب مسیر گه گاهی تند است و پوشش گیاهی منطقه تفاوت چندانی با مسیر قبل از قلّه ندارد . مگر وجود تک درختان سرو کوهی که در گویش محلی به آن «وُل vol » می گویند .
حدود ۵۵ دقیقه که مسیررا طی کنید به یکی دیگر از چشمه های معروف منطقه به نام «دُرّ dor » می رسیم که حقیقت از سه چشمه با نام های «دُرّ پایین / دُرّ وسط / دُرّ بالا» تشکیل شده است .
این منطقه به واسطه وجود آب و جان پناه های طبیعی محل خوبی برای استراحت و حتی بیتوته کردن است . پس از استراحت کوتاه از چشمه ی دّر به سمت کمپ حرکت کردیم این قسمت از مسیر را می توان به دو قسمت تقسیم نمود مسیر چشمه دّر تا چشمه ی رزک rezok که شیب ملایمی دارد و حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد مسیر چشمه «رزک» تا کمپ که شیب تندی دارد و ۳۰ الی ۴۵ دقیقه برای طی مسیر لازم است . ساعت حدود ۵ عصراست که به کمپ می رسیم ***** روز دهم آبان ماه دارد چهره پنهان می کند و زیبایی وصف ناپذیر غروب بار دیگر همنوردان را به وجود آورده است .
نکاتی که در اجرای برنامه و طی کردن مسیر باید به آن توجه شود :
۱- مسیر: از طریق جاده جهرم –لار و حدود ۴۵ دقیقه رانندگی به این منطقه می رسیم.
۲- بهتراست طناب انفرادی و کارا بین به همراه داشته باشید .
۳- در فصل های گرم سال برای طی این مسیر باید آب کافی به همراه داشت .
۴- در فصل های سرد سال به علت متغییر بودن هوا لازم است که لباس گرم به همراه داشته باشید .

– افراد شرکت کننده در برنامه آقایان:
۱- محمود خواج زاده (سرپرست گروه ) ۱۱- مجتبی سوادی
۲- محمود ناظری ۱۲ – فرهاد ناظری
۳- کاظم ناظری ۱۳- علیرضا رازقی نژاد
۴- سعید نورزاد ۱۴- ….. آدینه
۵- کاظم امیری ۱۵- مسعود اشراق
۶- ناصر جلیلی ۱۶- محمد رازقی نژاد
۷- محمد صحرائیان
۸- منصور آذرمهر
۹- عنایت اله توسلی
۱۰- حسین معرف
افراد میهمان آقایان :
یدالله عباسی ، محمد نیک نام ، مجید کاشانی ، محسن کوشا
(تصویر)
آسمانش را گرفته تنگ در آغوش را بر با آن پوستین سرد و غمناکش
باغ بی برگی /روز و شب تنهاست / با سکوت پاک غمناکش
ساز او باران سودش باد / جامه اش شولای عریانی است / ور ***** جامه ای باید بافته بس شعله ی زر تارو پودش باد .
گر بروید یا نروید هرچه درد هر جا که خواهد یا نمی خواهد /باغبان رهگذری نیست /باغ نومیدان ، چشم در راه بهاری نیست.
گرزچشمش پرتوگرمی نمی تابد ور به رویش برگ لبخندی نمی روید باغ بی برگی که می گوید که زیبا نیست؟
داستان از میوه های سر به گردون سای اینک خفته در تابوت پست خاک می گوید .
باغ بی برگی خنده اش خونی است اشک آمیز جاودان بر سب یال افشان زردش می چمد در آن «پادشاه فصل ها پاییز».

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهرم
(°C)-١٨
وزش باد آرام
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)