گزارش صعود به قله ی قاچ مستان تیرماه ۱۳۹۳

۲۴/۴/۹۳ سه شنبه

حرکت از جهرم ساعت ۱:۱۵ به سمت استراحتگاه تنگ تیزاب شب مانی و استراحت در تفرجگاه زیبای تنگ تیزاب

04

۲۵/۴/۹۳ چهارشنبه

ساعت ۹ صبح پس از صرف صبحانه از تنگ تیزاب و از طریق جاده ی یاسوج به سمت روستای خفر از توابع شهرستان سمیرم حرکت کردیم ساعت ۱:۳۰ همه ی اعضای گروه در استراحتگاه کیخسرو در ورودی روستای زیبای خفر حاضر هستند. نوشیدن یک لیوان دم نوش گیاهی خستگی مسیر را از تن بچه ها به در می کند اعضای گروه پس از صرف نهاری مختصر و استراحتی کوتاه به جمع کردن وسائل و بستن کوله ها مشغول می شوند . ساعت ۴ عصر است که به سمت جان پناه خفر حرکت می کنیم

05

روستا تا حدود زیادی حال و هوای سنتی خود را حفظ کرده است وعبور از کوچه های سنگ فرش روستا در کنار دیوارهای  گلی حس خوب یک عصر گرم تابستان را برای رسیدن به خنکای کوهستان کامل می کند خصوصاً زمانیکه چشمان پیرزنان پناه گرفته در سایه های دیوار تا دوردست بدرقه ات می کند اینجا چشم ها به دیدن گروه های کوهنوردی عادت دارد این نگاه ها احساس دعای مادرانه ای را در وجودت برمی انگیزد نگاهی که گویی تا بازگشتن منتظرت می ماند . از کوچه های روستا که بگذری به کوچه باغ های پرصفای خفر می رسی . عبور از کوچه باغ های روستا حدوداً ۴۰ دقیقه طول می کشد و پس از آن پا به دامان کوهستان می گذاری. از اینجا به بعد کافی است مسیر پاکوب دره ی روبه رو را ادامه دهی تا پس از حدود ۲ ساعت پیاده روی به جان پناه خفر برسی .

ساعت ۶:۴۰ دقیقه اعضای گروه در جان پناه گرد هم جمع شده اند طبق معمول تمام جان پناه های کوهستانی اولین چیزی که جلب نظر می کند یادگارهای گروه های کوهنوردی است که بر در و دیوار جان پناه نقش بسته است از میان تمام نام و نشانه ها قطعه شعری از همنوردی که نشانی از خود به جا نگذاشته توجه ام را جلب می کند .

کوله پشتم را ببند که فردا

صبحگاهان بر فراز قله ی برفی

وعده دارم با خود خورشید

در درازای تودر توی شب همنشین با ستاره ها بارها و بارها با دعا این قطعه را زیر لب زمزمه می کنیم و چشم بر هم می گذاریم به امید فردا و قراری دیگر بر ستیغی که پر است از نور و امید .

۲۶/۴/۹۳ پنج شنبه

ساعت ۵:۵۰ دقیقه است که افراد از خواب بیدار می شوند ۲۰ دقیقه تأخیر داریم بنابراین بچه ها برای جبران زمان از دست رفته به سرعت وسائل خود را برای صعود آماده می کنند ساعت ۶:۳۵ دقیقه تیم صعود حرکت خود را به سمت قله آغاز می کند اگر درب ورودی جان پناه را ملاک بدانیم مسیر صعود از دره سمت چپ جان پناه آغاز می شود پس از ده دقیقه طی مسیر به ابتدای یخچال معروف قاش مستان می رسیم

06

به اعضای گروه چند دقیقه زمان داده می شود تا کرامپون های خود را آماده کنند پس از آماده شدن بچه ها مسیر صعود را دقیقاً از میان یخچال ادامه می دهیم . این یخچال یکی از بزرگترین یخچال های طبیعی ایران است که با شیب نسبتاً تند تا گردنه ی زیر قله ادامه دارد مسیر را بی وقفه ادامه می دهیم ساعت ۹:۵ دقیقه است که طول یخچال را پشت سر گذاشته ایم اکنون نیاز به استراحتی کوتاه احساس می شود . ۱۰ دقیقه زمان برای استراحت در نظر گرفته می شود زمانی برای بازکردن کرامپون های . تغذیه ای مختصر و نوشیدن  جرعه ای آب .

پس از استراحت بجا و مناسب مسیر را ادامه می دهیم . از اینجا به بعد مسیر پاکوب تا قله کاملاً مشخص است این مسیر از زیردست یکی از قله معروف رشته کوه دنا و به نام قبله می گذرد به عبارتی در هنگام صعود از این مسیر قله ی قبله در سمت راست شما قرار دارد در اینجا شیب مسیر ملایم تر می شود و با همین شیب ملایم تا قله ادامه دارد ساعت ۱۱:۵ دقیقه است که همه اعضای گروه موفق به صعود شده اند.

07

اگر چه برای بعضی از اعضای گروه صعود به این قله برای چندمین بار است که اتفاق می افتد اما شوق حاصل از موفقیت را می توان در چشم تک تک بچه ها دید . هوا برخلاف انتظار بسیار خوب است از شدت وزش باد که در پایان دست قله کمی آزاردهنده بود کم شده و همین مسئله مدت ماندگاری بر قله را افزایش می دهد ساعت ۱۱:۳۵ دقیقه افراد گروه مسیر بازگشت را پیش می گیرند . ساعت ۲:۱۵ دقیقه عدصر بار دیگر در جان پناه خفر هستیم گروه های متعددی در حال استراحت هستند تا خود را برای صعود فردا آماده کنند . اعضای گروه ناهار مختصر می خورند و حدود ساعت ۳ عصر مسیر بازگشت به روستای خفر را آغاز می کنند ساعت ۴:۱۵ دقیقه همه اعضا در روستای خفر جمع شده اند و آماده هستند تا برای استراحت به سمت آبشار زیبای آب ملخ حرکت کنند

08

اعضای شرکت کننده در برنامه ی صعود :

آقایان :

۱- محمود خواج زاده (سرپرست گروه)

۲- محمود ناظری (مسئول فنی)

۳- کاظم امیری

۴- سعید نورزاد

۵- منصور آذرمهر

۶- مجتبی سوادی

۷- فرهاد ناظری (عکس و فیلم)

۸- مهرداد آگاهی

۹- محمد نیک نام

۱۰- محمد مقرر (میهمان)

۱۱- محمد ده بزرگی (میهمان)

۱۲- سرویش رامیار (میهمان)

۱۳- محمد رازقی نژاد (گزارشگر)گزارش صعود به قله ی قاچ مستان تیرماه ۱۳۹۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهرم
(°C)٢٠
وزش باد آرام
فشار (in)٢٧.٣٢
محدوده دید (mi)۶.٠
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت (in)٢٧.٣٢