گزارش جنگل نوردی منطقه بن رود و بازدید از آبشار دره ناری

01

گزارش جنگل نوردی منطقه بن رود و بازدید از آبشار دره ناری ۹۳/۰۸/۱۱

مقصدمان سرزمین برف و آفتاب است ؛ جایگاه پرنده نایاب و شاید اساطیری هما . آنجا که با دیدن زیبائی های آرام خفته در دامنه ی دنا ؛دل به سجود ، وجود به قیام ، کلام به شکر و چشم به حیرت می افتد نامش را سی سخت گذاشته اند . وجه تسمیه اش یک افسانه ی باستانی است که حکایت از آن دارد که سی پهلوان نامی ایران به همراه کیخسرو در گردنه ای بنام بیژن از بین رفته اند و در وسط شهر بر بلندای تپه ای به خاک سپرده شده اند . رشته کوه دنا با ۴۷ قله ی بالاتر از ۴۰۰۰ متر،  با ۱۶۸ گونه ی جانوری منحصر بفرد و با ۱۲۰۱ گونه گیاهی هر ساله میعادگاه انبوهی از دوستداران طبیعت است . هر چند اکثر افراد بهار و تابستان این منطقه را برای گردشگری و صعود به قلل بنام دنا انتخاب می کنند ، اما نباید خزان این منطقه که شما را به میهمانی رنگها دعوت می کند از دست داد .

02

  ساعت ۱ عصر است که از جهرم به راه می افتیم و بی وقفه تا سی سخت می رانیم در طول مسیر زیبائی های درختان به خزان نشسته ی منطقه ی سپیدان به تنگ تیزآب و یاسوج آنچنان به وجدمان می آورد که بارها و بارها بچه ها به نغمه می آیند و شعرهای زیبائی در وصف پائیز زمزمه می کنند . خصوصا شعرهای زیبای منوچهری دامغانی :

خیزید و خز آرید که هنگام خزان است                    باد خنک از جانب خوارزم وزان است

 

آن برگ رزان بین که بر آن شاخ رزان است            گوئی به مثل پیرهن رنگ رزان است

 

دهقان به تعجب سر انگشت گزان است                    کاندر چمن و باغ نه گل ماند و نه گلنار . . .

 

باری ساعت ۶:۲۰ دقیقه است که به سی سخت می رسیم و با هماهنگی که از قبل شده فورا به اقامتگاه خود می رویم به استراحت می پردازیم و تا فردا که قرار است پای بر گستره ی این طیعت ناب بگذاریم به انتظار می نشینیم .

۱۲/۸/۹۳

ساعت ۶:۳۰ دقیقه از خواب بر می خیزیم و پس از صرف صبحانه ای مختصر آماده ی حرکت می شویم مسیرمان به سمت منطقه ((بن رود و دشتک)) است . به اتفاق یکی از اهالی باصفای محل بنام آقای صیادی که قرار است ما را تا قسمت ماشین روی مسیر راهنمائی کند به راه می افتیم پس از خروج از سی سخت به سمت منطقه ی دشتک با دیدن تابلوی ایستگاه محیط بانی ((خاری دون ))باید وارد این جاده ی خاکی شد و حدود ۲ کیلومتر در این جاده پیش رفت تا به ابتدای مسیر کوه پیمائی رسید .                    ساعت ۸ صبح اتومبیل های خود را در میان جنگلها ی بلوط رها می کنیم و به راه می افتیم .

 

شرح مسیر 

 

  1. از محل استقرار خودروها باید مسیر پاکوب در میان جنگلهای بلوط را مستقیما تا عمق دره ادامه داد . عبور از این قسمت که در بعضی مواقع دارای شیب نسبتا تند است حدودا ۴۵ دقیقه طول می کشد .

 

  1. پس از رسیدن به عمق دره باید از عرض رودخانه ی کم عمق آن عبور کرد و به سمت مقابل رفت و مسیر پاکوب را به سمت پائین دره ( هم جهت با مسیرآب ) ادامه داد تا به منطقه نسبتا باز دره رسید . در اینجا بهترین نشانه برای ادامه ی مسیر یک اتاقک خشت و گلی است که ظاهرا کاربردی شبیه حمام صحرائی دارد یا داشته است . طی طریق در این مسیر حدودا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به طول می انجامد .

 

  1. دقیقا از پشت اتاقک مذکور باید مسیر پاکوب را که ابتدا از میان یک دره ی عمود بر دره ی اصلی عبور می کند و کم کم به دامنه ی سمت چپ متمایل می شود ادامه داد تا به بلندای این دره رسید سپس مسیر پاکوب را تا عمق دره ای دیگر پائین رفت . پس از رسیدن به عمق دره وجود چند درخت بلوط بزرگ در کنار هم مکان مناسبی را برای استراحت فراهم کرده است در این مکان اگر کمی دقت کرد می توان آبشار را از دور دست دید زمان لازم برای طی این فراز و فرود حدودا ۴۵ دقیقه است .

 

  1. پس از استرحت کوتاهی در این مکان باید مسیر پاکوب را بر خلاف جریان آب ادامه داد . از اینجا به بعد اگر ترکیب رنگهای پائیزی میخ کوبتان نکند ، کافی است ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیاه روی کنید و از پیچ و خم چند دره ی کوچک بگذرید تا به ناگاه طناز خفته در انتهای دره را که به آواز باد به رقص در آمده است و زیبائیش را با شراره های خورشید بر بستر سنگ به اشتراک گذاشته در برابر چشمانتان ببینید . آفریدگارش را سپاس گویید و به شکرانه هم نوا با صدای آبشار او را ستایش کنید .

 

  1. بازگشت:

03

و بیاریم سبد ، ببریم این همه سرخ ، ببریم این همه زرد ، ببریم این همه سبز

و بدانیم اگر نور نبود ، منطق زنده ی پرواز دگرگون می شد .

 

نکته: این منطقه حفاظت شده است لذا برای بازدید بهتر است با محیط بانی منطقه هماهنگ شود . همچنین به خاطر شباهت بعضی از قسمتهای مسیر لازم است با راهنمای محلی هماهنگ شوید .

افراد شرکت کننده در برنامه :

آقایان :

۱٫ابراهیم ناظری ( میهمان )                       ۶ . محمد صحرائیان                                      ۱۰ . عنایت الله توسلی

۲ . محمود خواج زاده ( سرپرست گروه )   ۷ . منصور آذر مهر                                        ۱۱ . مجتبی سوادی

۳٫ محمود ناظری ( مسئول فنی )               ۸ . حسین فتحی                                           ۱۲ . مسعود اشراق

۴٫سعید نورزاد                                           ۹ . فرهاد ناظری (فیلم و عکس )                   ۱۳٫ محمد رازقی نژاد(گزارش )

۵ . کاظم امیری

 

توجه : ” یادمان باشد در طبیعت چیز جز ردپایمان باقی نماند “

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهرم
(°C)-١٨
وزش باد آرام
فشار (in)
محدوده دید (mi)
اشعه فرابنفش -
رطوبت (in)